image

Změna velikosti písma

Vyhledat v textu

Drobečková navigace

Úvod > Obec > O obci > Památky

Památky

Kostel sv. Michaela

- původní stavba z 2. poloviny 13. století, přestavěn v pozdně gotickém slohu počátkem 16. století. Barokně přestavěn po požáru v roce 1738. 

     Kostel svatého Michaela archanděla v Horním Dvořišti je poprvé připomínán již v roce 1252. Kostel byl založen Vokem z Rožmberka a jako farní se uvádí od roku 1384. Stavba byla dokončena v roce 1511, v roce 1738 kostel vyhořel a poté byla jeho loď  zaklenuta. Od roku 1658 je farnost pod patronátem cisterciáckého kláštera Vyšší Brod. Farní pamětnice je vedena od roku 1786. Kostel s hranolovou jednopatrovou věží stojí na jihovýchodním konci náměstí, na pozemku bývalého hřbitova. Kněžiště je gotické; ostatní části se datují do doby baroka, též i vnitřní zařízení kostela je barokní. Hlavní oltář má sloupkovou architekturu se středním obrazem archanděla Michaela, po stranách jsou polychromované sochy sv. Josefa a sv. Antonína v životní velikosti. Nejstarší známý zvon je z roku 1773.

Kostel svatého Michaela

Kostel

Kostel

Kostel

Římskokatolická farnost Horní Dvořiště, vikariát: Český Krumlov
IČ: 65028317, č. p. 63, 382 93 Horní Dvořiště, tel. -
mše sv.: první neděle v měsíci 11:00

Zdeněk Prokeš, Náměstí č. p. 42, 382 73 Vyšší Brod, tel. 380 746 795

Staré barokní varhany

- v kostele se nachází staré barokní varhany, které jsou národní kulturní památkou.

Horní Dvořiště (k. sv. Michaela)

Dílna: B. Semrád
Rok výroby: 1751
Opus: -

Manuál
     Copula 8'
     Principal 4'
     Copula 4'
     Octava 2'
     Quinta 1 1/3'
     Superoctava 1'
     Mixtura 3x 1'
Pedál
     Octavbass 8'

Počet rejstříků: 8
Poznámky: 1994 restaurace J. Šnéberg a J. Krutský

Památník obětem I. světové války

Památník

 

 

 

 

 

 

 

Pomník obětem vlaku smrti na hřbitově v Horním Dvořišti

Po železnici z Horního Dvořiště směrem na České Budějovice projelo koncem války několik transportů s vězni z koncentračních táborů. Mnozí z těchto zubožených lidí nevydrželi strašné útrapy, během cesty ve vagonech zemřeli a jejich mrtvoly byly pak na několika místech vyhozeny z vlaku. Po válce byly tyto pozůstatky pietně pohřebeny a později byly uvedeným obětem postaveny památníky. V Horním Dvořišti je ve společném hrobě 14 neznámých vězňů, v Netřebicích, kde se konává mírová slavnost 46 obětí z koncentračních táborů a 2 příslušníci sovětské armády. V Omlenicích je památník věnován 63 vězňům z vlaku smrti a ve Velešíně je památník a hrob 13 obětí z téhož vlaku.

Pomník obětem vlaku smrti na hřbitově v Horním Dvořišti

Pomník obětem vlaku smrti na hřbitově v Horním Dvořišti

 

 

 

 

Vlakovým nádražím v Horním Dvořišti projížděl 25. ledna 1945 evakuační transport vypravený z KT Osvětim. Cílovou stanicí transportu byl KT Mauthausen, jehož velení však pro přeplněnost tábora nové vězně nepřijalo a transport odeslalo zpět. Tentýž transport se pak nádražím v Horním Dvořišti vracel 26. ledna 1945. V průběhu cesty umíraly po oba dny desítky vězňů v důsledku krutého mrazu, vyhladovění a naprostého vyčerpání. Jejich těla, vyhazovaná z dobytčích vagónů ještě žijícími spoluvězni, pak lemovala trať, kterou vlak projížděl. Obce, na jejichž katastru byly oběti transportu nalezeny, měly podle policejního nařízení povinnost mrtvé ihned pohřbít. Podél tratě mezi Horním Dvořištěm a okolními obcemi tak vzniklo několik hromadných hrobů. Krátce po válce byly informace o hrobech shromážděny, ostatky umučených vězňů exhumovány, částečně identifikovány a následně důstojně pohřbeny v Omlenicích, Netřebicích a Horním Dvořišti. Na hřbitově v Horním Dvořišti spočívají ve společném hrobě ostatky 14 obětí, které sem byly převezeny v roce 1947.

Hromadný hrob v Horním Dvořišti se nachází v německé části zdejšího hřbitova. První pamětní deska nad ním byla instalována v 50. letech 20. století, o dvacet let později prošel další úpravou. Zatím poslední rekonstrukci byl z prostředků Obecního úřadu Horní Dvořiště podroben v dubnu 2015. Rekonstrukci provedla na velmi dobré úrovni firma - Stavební práce Mikeš z Římova. 

Hromadný hrob v Horním DvořištiHromadný hrob v Horním Dvořišti Hromadný hrob v Horním Dvořišti